Sportovní střelba

Disciplíny sportovní střelby

Zdroj: ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Náš klub organizuje závody v následujících disciplínách

Pro konkrétní závody mohou být propozice upřesněny a upraveny podle potřeby, takové propozice najdete pak na našich stránkách.

Velkorážní pistole – VP, používá jakoukoliv pistoli ráže 7,62 – 9,65 mm a střelivo se středovým zápalem. Odpor spouště musí být min. 1360 g (3 lb). Střílí se celkem 60 ran, 30 na kruhový terč, dalších 30 v pětiranných sériích na otočný terč, na vzdálenost 25 metrů. Disciplína je určena pro muže a juniory, u nás ji občas střílejí i ženy.

Sportovní pistole – SP, má podobná pravidla jako velkorážná pistole, pouze je předepsána ráže 5,6 mm. Pro ženy a juniorky je to mezinárodní disciplína, u nás ji jako národní disciplínu střílí všechny kategorie. Odpor spouště je předepsán min. 1000 g.

Standardní pistole – StP, má se sportovní pistolí shodná ustanovení co se týká rozměrů, hmotností a odporu spouště. Střílí se s ní závod 3×20 ran, v pětiranných sériích za 150, 20 a 10 vteřin. Tato disciplína je určena pro muže a juniory (a samozřejmě též pro seniory a veterány v domácích soutěžích).

Standardní velkorážní pistole – StVP, se střílí neupravenou služební pistolí. Uspořádání disciplíny odpovídá mezinárodní disciplíně velkorážní pistole.

Libovolná malorážka – LM, kterou se střílí dvě soutěže: 60 ran vleže a 3×40 ran (vleže, vkleče, vstoje). Povolena je jakákoliv puška ráže 5,6 mm (’22 Long Rifle) pro střelivo s okrajovým zápalem. Hmotnost zbraně nesmí přesáhnout 8 kg, zbraň může mít hák na botce pažby, střelec může v poloze vkleče a vleže používat střelecký řemen, pro polohu vstoje opěrku pro levou ruku. Střílí se na vzdálenost 50 metrů. Střílí ji muži a junioři.